Vödörrel locsolkodtak a Cserregő Néptáncegyüttes legényei

Idén is hűek maradtak a hagyományokhoz a Cserregő Néptáncegyüttes tagjai, akik húsvéthétfőn egy-egy vödör vízzel locsolták meg a művészeti csoportban táncoló hölgyeket.
Kora reggel a Jó Szerencsét Művelődési Háznál gyülekezett a maroknyi csapat, hogy népviseletbe öltözve, népdalokat énekelve bejárják Várpalota utcáit. A népszokásnak megfelelően a tánccsoport lányai egy-egy háznál összegyűlve, népviseletbe öltözve várták a legényeket.
Noha a lányok nem adták könnyen magukat, némi kergetőzés után, végül a Cserregő Néptáncegyüttes túlerőben lévő legénycsapata meglocsolta a lányokat, akik miután száraz ruhát öltöttek magukra, az általuk festett piros tojással, étellel, s itallal vendégelték meg a locsolókat.
Kérdésünkre elmondták, nagyon fontosnak tartják, hogy őrizzék a népi hagyományokat, szerencsére a lányok sem „zárkóznak el” attól, hogy minden évben ily módon is meglocsolják őket.
A magyar néphagyományok szerint húsvét második napja az öröm és a fiatalság ünnepe. E szokás szerint húsvéthétfőn hajnaltól kezdve a fiúk vízzel (újabban csak illatos kölnivel) locsolják meg az ismerős lányokat.
A napot vízbevető, vízbehányó hétfőnek is nevezték, ugyanis még ötven évvel ezelőtt is elterjedt formájában vödörnyi vízzel locsoltak, vagy az itatóvályúba dobták a lányokat, akik a nemes alkalomra a legszebb ruhájukban pompáztak a jeles napon. A fiúk ezért festett vagy hímes tojást kaptak ajándékba.