Világraszóló kulcstartógyűjtemény – Csendes Gézára emlékezünk
Hetvenhat éves korában, november 11-én elhunyt a Thuri-díjjal is kitüntetett Csendes Géza, a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör alapító tagja. Közel 5000 darabból álló kulcstartó gyűjteménye messze földön híres volt. A Várpalotai Hírcentrum egy 2014-ben készült interjúval emlékezik a kiváló humorú Csendes Gézára.
– Székesfehérváron születtem, de miután édesapám a várpalotai strandon vállalt úszómesteri munkát, majd művezetőként dolgozott a bányánál, az egész család Várpalotára költözött. Azóta itt élek. 1948-ban már itt kezdtem az 1-es iskolában, majd géplakatosnak tanultam a Faller szakképzőben, s letettem az érettségit is – mondja Csendes Géza, aki a tanulóévek után húsz évig a bányánál dolgozott. Közben gépjármű-technikusi vizsgát tett, s miután rendszeresen behívták a honvédséghez, egyenruhát öltött. – 1972-ben vonultam be az MN 7300 Tüzér Kiképző Központhoz, ahol 1992-es nyugdíjazásomig gépjármű-szakaszparancsnokként szolgáltam – meséli, s közben megjegyzi, akkor már javában gyűjtötte a kulcstartókat, amelyekből mára csaknem ötezer különböző darab van a birtokában.

Csendes Géza és a kulcstartók. Büszke volt közel 5000 darabot számláló gyűjteményére
Persze az egész máshogy indult. A sporttal. Csendes Géza lelkes futóként érmek, kupák és serlegek gyűjtésével kezdte, amelyeket teljesítménye elismeréseként kapott a különböző versenyeken. Büszke is rájuk, ma is ott sorakoznak a polcon. Később aztán a zászlók következtek, amelyekből szintén szép gyűjteményt hozott össze az akkor katonaként szolgáló férfi. Egy lakásfelújítás azonban szeretett felesége nyomatékosan megkérte, ne tűzze, ragassza újra össze a frissen festett falakat. Így jöttek képbe a kulcstartók, amelyekhez már korábban is vonzódott.
Sport témájú kulcstartókkal kezdte a nyolcvanas években, az első a régi kedvenc, a Tatabányai Bányász logóját viselte, később a Honvéd, a Ferencváros vagy épp a Real Madrid címerével díszített függőket is beszerezte. Rendszeresen jár kulcstartó börzékre, egy alkalommal az akkori köztársasági elnök Schmitt Pál is elismeréssel szólt gyűjteményéről.
A Várpalotai Olimpiai Baráti Kör alapító tagja, így nem meglepő, hogy az olimpiai témájú kulcstartók különösen kedvesek számára. A falon katonás rendben sorakoznak, Moszkvától egészen Londonig tart a skála. A legértékesebb mégis az imádott sportmárka 13 karátos arannyal bevont, a Jules Rimet-kupát mintázó kulcstartója, amelyet Sepp Blatter, a FIFA (Nemzetközi Labdarúgó Szövetség) elnöke küldött neki még az 1998-as világbajnokság után. Annyira értékes számára, hogy nem is teszi ki a többi közé a falra, az eredeti dobozában a polcon pihen a kincsek között. – Több szervezet vezetőjének írtam a gyűjtőszenvedélyemről, s kértem, ha lehetőségük van rá, küldjenek nekem egy-egy speciális darabot. Így kaptam a vb-trófeát, de a nagy babagyűjtő hírében ál Dávid Ibolya politikustól a Fradi elnök Torgyán Józseftől, s Zwack Pétertől is kaptam már kulcstartót, sőt, a Vatikánból is több ízben jött már csomagom. Már Ferenc pápa legújabb kulcstartója is kint van a falon – meséli, majd mutatja is rögtön a bizonyítékot.
Mára egyébként már mintegy 4600 darabból áll a gyűjtemény, s nincs két egyforma darab, jegyezi meg büszkén. Ha találok, azt hazavihetem, mondja magabiztosan. Próbálkoztam is becsülettel, alaposan átvizsgáltam szinte minden darabot, de sehogy sem leltem két azonos függőre. Voltak ott különleges kulcstartók a világ minden tájáról való, címeres és olimpiai sorozat, mókás, figurás darabokat, sörnyitós és öngyújtós változatok, világító, hologramos, s zenélő fajták is. – Mindenki tudja, hogy engem egy új kulcstartóval lehet igazán meglepni. Sokan ismernek a városban, a család mellett a barátok, ismerősök is rendszeresen hoznak nekem. Akadnak olyanok is, akiknek egy-egy külföldi út alkalmával szinte megszokás, hogy a Csendes aktuális kulcstartóját beszerezzék – jegyzi meg nevetve, majd hozzáteszi, mivel igen nagy a gyűjtemény, ezért nem bővül olyan ütemben, mint a kezdeti időszakban, de azért rendre kap vagy szerez egy-egy érdekes darabot. Néha teljesen véletlenül.
– Egy alkalommal Hévízen voltam rehabilitációs kezelésen, s megismerkedtem egy honvéd ezredessel. Sokat beszélgettünk, s kiderült, hogy ő is gyűjtő, csak épp kicsit nagyobb dolgokat, régi szekerek kerekeit kutatja. Mondtam neki, hogy szívesen segítek neki, csak jöjjön el hozzám Várpalotára. Így is történt, megkapta a kocsikereket, hálából pedig a Honvédelmi Minisztérium számozott kulcstartóját kaptam tőle, amelyet a mai napig nagy becsben őrzök – zárja a beszélgetést Csendes Géza.
***
Csendes Gézától november 16-án, pénteken 13 órakor vesznek végső búcsút a várpalotai alsóvárosi köztemetőben polgári szertartás keretében.
Névjegy
Csendes Géza 1942-ben született Székesfehérváron. Születése után nem sokkal a család Várpalotára költözött, azóta is itt élt. Az 1. számú általános iskola (ma Várkerti), majd a Faller szakképző elvégzése után érettségi vizsgát tett, majd gépjármű technikus végzettséget szerzett. Húsz évig dolgozott a bányánál, majd 1972-től nyugdíjazásáig a Magyar Honvédség várpalotai alakulatánál szolgált. A városi Thuri-díj birtokosa, a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör alapító tagja volt.