Tisztelettel vigyázni nevüket
A magyar szabadság éve programsorozat keretében az 1956-os forradalom helyi áldozatainak tiszteletére avattak emlékművet a napokban Tésen.
– Egy új emlékhely avatására gyűltünk ma össze, amelyet két tési mártír tiszteletére emeltünk a település központjában. Varga Ferenc kovácsmester és Rotter Károly sorkatona. Ők voltak az 1956-os események helyi áldozatai. Rotter Károlyt szolgálat közben, a veszprémi laktanyába bevonuló szovjet katonák lőtték le. Varga Ferencet pedig a megtorlások idején a zirci ávósok verték halálra. Két dolgos, hétköznapi ember, akik nem úgy ébredtek aznap, hogy az az utolsó lesz, s szerintem eszük ágában sem volt mártírrá válni. Sajnos azonban így történt. Az a legkevesebb, hogy az utókor kellő tisztelettel vigyázza nevüket. Ez a büszkeségpont remélhetőleg sok éven át őrzi majd emléküket – mondta el Fodor-Bödös István polgármester, aki kijelentette: az 1956-os Emlékbizottság által támogatott emlékhely avatásával történelmet írtak, egy újabb bejegyzést Tés község képzeletbeli idővonalára.

Fodor-Bödös István és Ovádi Péter az emlékműnél
A rendezvényen ott volt a településen visszatérő vendégnek számító Ovádi Péter, a Fidesz választókerületi elnöke is. – Ugyan Tés nem tartozik a legnagyobb települések közé, mégis véleményem szerint az egyik legszebb hely a Bakonyban. A szélmalmokról, a tiszta bakonyi levegőről messze földön is jól ismerhetik a falut. Van azonban még valami, ami Tést különlegessé teszi, ez pedig a helyiek összetartó közössége, amivel megteremtették, hogy ezen a kistelepülésen ilyen boldogan lehessen élni. Vannak Magyarország életében olyan események, amelyek még inkább rávilágítanak az összetartozás fontosságára. Ilyen október 23-a is. Az ünnep azonban csak akkor tündökölhet igazi fényében, s akkor róhatjuk le tiszteletünket a hősök előtt, ha van egy méltó emlékhely is a településen. Büszke vagyok rá, hogy Tés önkormányzata fontosnak találta, hogy emlékhelyet emeljen az 56-os hősöknek. Gratulálok az emlékműhöz elnyert pályázati forráshoz, amelyhez a magyar kormány nyújtott további támogatást. Ezek azok a helyek, amelyek rávilágítanak az összetartás fontosságára és megismertetik velünk, hogy milyen büszkeség magyarnak lenni a XXI. században is – fogalmazott köszöntőjében Ovádi Péter.
A folytatásban aztán a település első embere Ovádi Péter társaságában leleplezte a Lugossy László szobrászművész által készített emlékművet, majd emlékező műsort, illetve a Széllelbéleltek énekegyüttes produkcióját láthatta és hallhatta a közönség. Az avatási ünnepség koszorúzással zárult, az emlékmű lábánál az áldozatok családja is elhelyezte a tisztelet virágait.