Teltházas fórum a megújuló belvárosról

Átalakul Várpalota történelmi arculata. A fejlesztés során városi közparkot és többfunkciós városi teret is létrehoznak, valamint 23 ezer négyzetméternyi zöldfelület rendezését végzik el. A Zöld város projekt részleteiről tartott szerda délután vetített képes előadást a Thury-várban Mezei László városi főépítész és Kovács Attila tájépítész. A tájékoztatón a Nagy Gyula Galéria mögött épülő új könyvtár terveit is bemutatták a szakemberek.

Sokan kíváncsiak voltak Mezei László főépítész tájékoztatójára a Thury teremben
A Zöld város projekt esetében ötödik alkalommal tartottak lakossági fórumot, melyre ezúttal szép számú érdeklődő jött el, teljesen megtelt a rendezvénynek otthont adó Thury terem. Köszöntőjében Campanari-Talabér Márta polgármester elmondta, ebben az esztendőben négy nagy beruházás készül Várpalotán. Ebből hármat az önkormányzat fog elvégezni. Ezek közül a legnagyobb a Zöld város elnevezésű projekt, amely a Thury-vár környékének megújulását, illetve részben a régi Várpalota megidézését fogja jelenteni. A másik kiemelt fejlesztés – a Nagy Gyula Galéria mögött, a régi zsidó iskola épületét megidézve- az új városi könyvtár épületének megépítése lesz. Emellett ugyanúgy az önkormányzat feladata lesz idén a zeneiskola épületének felújítása is. Mindezek mellett, két héten belül átadják a munkaterületet a tanuszoda megépítéséhez is, ami állami beruházásban készül.

Várpalota főépítésze ezúttal is részletesen beszámolt a belvárosban tervezett fejlesztésekről
A városvezető hangsúlyozta, a lakossági fórum fontos célja, hogy a helyiek minél jobban megismerjék és magukénak érezzék azt az elképzelést, amely hosszú évek során érlelődött meg. Úgy fogalmazott, a városi könyvtár esetében egy tizenkét éves, míg a Zöld város projekt esetében egy ötéves folyamat végéhez érünk el, amikor a tervek szerint 2020 május végén megindul a beruházás. Campanari-Talabér Márta hozzátette, bízik abban, hogy minden a tervek szerint alakul és minden elképzelés sikeresen megvalósul a város lakossága örömére.
Mezei László főépítész előadásából kiderült: a beruházás részeként a Nagyboldogasszony római katolikus templom és a vár előtt húzódó lejtős térfelületetet visszaállítják az egykori lejtésviszonyoknak megfelelően középen a barokk Mária-kúttal. Emellett az Újlaky út és Szent István út találkozásánál lévő, az 1960-as évek elején kialakított vízszintes térfelületet feltöltik.
A templom és a vár előtt többfunkciós burkolt városi tér jön létre. A burkolt felületek 8-12 centiméter vastag, lángolt felületű gránit kőlapokból és 10×10 centiméter oldalméretű, hasábra fűrészelt, pattintott kiskockakőből készülnek. A Nagyboldogasszony templom előtti útfelületen és a Táncsics utca torkolatánál a burkolt térre forgalomcsillapító sávokat alakítanak ki.

A képviselő-testület tagjai, így az ellenzéki pártok képviselői is meghallgatták az előadást
Érdekesség, hogy a talajban lévő falszerkezetek régészeti feltárását követően visszaépítik a vár keleti védműrendszerét és a középkori, újkori lejtésviszonyokhoz igazodva jelentős terepsüllyesztést, tereprendezést hajtanak végre ezen a szakaszon. A várárok betonból és terméskőből épített medrét a tervezési területen belül teljes egészében elbontják. A kerítések, támfalak és várárok bontásából kinyert kőanyagot visszaépítik az új támfalakba és a vár keleti védművének rekonstruált falába.
A vár mögött megtartják a Táncsics Mihály utca torkolata felé elnyúló, az evangélikus templom előterét képező üres, gyepes teresedést. Az egykori Rejcsúr beépített területén a városlakók számára rekreációs célokat nyújtó intenzív parkerdőt hoznak létre kisebb-nagyobb tisztásokkal, játszótérrel és szabadidős fitnesz létesítményekkel.

Campanari-Talabér Márta polgármester hangsúlyozta, a lakossági fórum fontos célja, hogy a helyiek minél jobban megismerjék a fejlesztési terveket
A projekt keretében összesen több mint 23 ezer négyzetméternyi zöldfelület rendezését végzik el. A Mária-kútnál új forrásfoglaló műtárgy épül, a kút vizét felszíni folyóka vezeti bele a tóba. A kút meglévő három szoboralakját is restaurálják a projekt keretében. A városközpont természetes domborzati viszonyait és a terület forráskörnyéki adottságait kihasználva rekonstruálják a vártól délkeleti irányban egykor elterülő tavat, melyet gyalogos átjáró felületek, stégek, támfalak és kiülők egészítenek ki. A hidakkal is kiegészített mesterséges tófelületet több mint 1000 négyzetméteren alakítják ki. Ezen kívül a termelői piac térfelületén tereplépcsővel és gránit burkolattal készítik el az áruház előtti térfelületen. A projektben csaknem 5000 négyzetméternyi gránit burkolatot fognak lerakni.
Kovács Attila tájépítész hozzátette, a projekt keretében egyebek mellett közel 400 fát és 6600 cserjét telepítenek. A tervezésnél ügyeltek arra is, hogy a létesülő parkerdőt olyan fafajták alkossák, amelyek honosan ezen a területen. Mezei László az új városi könyvtárral kapcsolatban elmondta, a Nagy Gyula Galéria mögött, az egykori zsidó iskolát megidézve épül majd meg az új létesítmény, melyet egy összekötő elem kapcsol majd össze a galériával.