Szemelvények Petőfi Sándor és Szeberényi Lajos életéből
A költőóriás, Petőfi Sándor és Szeberényi Lajos ügyvéd, hírlapíró, pedagógus személyes kapcsolatát mutatja be Szalóné Bakos Judit nemrég megjelent könyve, melyet múlt pénteken mutattak be Várpalotán a Petőfi Étteremben.
A Várpalotai Városszépítő és -védő Egyesület alapító tagja, Bakos Miklós családtörténeti kutatásai szolgáltak alapjául annak a Petőfi Sándor és Szeberényi Lajos személyes kapcsolatát bemutató kötetnek, melyet Szalóné Bakos Judit további adalékokkal fűszerezve öntött végső könyv formájába.
A Petőfi 200 emlékév jegyében rendezett várpalotai könyvbemutatón az eseményt szervező civil szervezet alelnöke, Juhosné Vavró Zsuzsanna köszöntötte a megjelenteket, majd megköszönte Petrovics László korábbi elnök hosszú éveken át végzett önzetlen munkáját, akinek egyrészt egészségi állapota, másrészt a Város- és Faluvédők Országos Szövetségében betöltött feladatai tették indokolttá a helyi szervezetben a tisztségéről való lemondását.
A folytatásban Szalóné Bakos Judit vetített képes prezentációjából ismerhette meg a hallgatóság könyve születésének körülményeit, illetve a mű főszereplői, Petőfi Sándor és Szeberényi Lajos életének momentumait, barátságuk történetét. Az előadásból kiderült, hogy a kötet szerzőjét ükunokaként rokoni szálak kötik Szeberényi Lajoshoz.
Szalóné Bakos Judit véleménye szerint fontos hogy ismerjük a múltunkat, családi gyökereinket, mivel mint fogalmaz ez határozza meg jövőnket. A Petőfi 200 emlékév kapcsán merült fel benne a gondolat, hogy bemutassa Szeberényi Lajos életútját aki egyben baráti viszonyt is ápolt Petőfi Sándorral. A műben a maglódi születésű ügyvéd, hírlapíró és pedagógus, illetve a költőóriás közötti kapcsolatot elemzi. A szerző szerint afféle szeget szeggel kapcsolat jellemezte a kettejük között lévő viszonyt.
– Volt, amikor barátként kezelték egymást, de ellenséges is volt a kapcsolatuk egy irodalmi polémia miatt. Akkoriban Petőfi a szerkesztőségben még a fejét is elfordította köszönés helyett. Egyébként Selmecbányáról ismerik egymást, ott jártak együtt iskolába és diákkörbe – mondta el a szerző, akitől megtudtuk, akkor sem szakadt meg baráti kapcsolat, amikor Petőfi Sándor elhagyta Selmecbányát. Rendszeres volt a levélváltás közöttük, de két alkalommal személyesen is találkoztak.
Várpalotával épp a leveleken keresztül hozható kapcsolatba Szeberényi Lajos, ugyanis amikor Petőfi az anyagi problémák miatt második alkalommal kényszerült elhagyni a pápai iskolát, levélben értesítette barátját arról, hogy meg kell szakítani a tanulmányait és ezért úgy döntött, színésznek áll Székesfehérváron. Az útja pedig a Bakonyon át Várpalotán keresztül vezetett. Ekkor írta meg a híres, körtelopásos esetet feldolgozó költeményét, a Szeget szeggel című verset a pusztapalotai várromnál – erről is beszélt előadásában a könyv szerzője, aki megjegyezte, a kötetben édesapjára is emlékezik, méltatva munkásságát.
– Bakos Miklós nagy lokálpatrióta volt. Ugyan Kiskőrösről származott, de Várpalota számára nagyon sokat jelentett. A városvédő egyesület egyik alapító tagja volt, nyugdíjas korában a saját családját is kutatta. Sajnos nagyon fiatalon, alig 62 évesen hunyt el, így a munkáit nem tudta teljesen befejezni. Nyugdíjba vonulásom óta én vettem át ezt a szerepet, remélem a családom nagy örömére – tette hozzá Szalóné Bakos Judit.