Rendhagyó természetfotó-kiállítás a Thury-várban
Nimród 111 címmel nyílt rendhagyó fotókiállítás pénteken a Thury-várban. Az idén 111. évfolyamát ünneplő Nimród Vadászújság 111 fotót és illusztrációt felvonultató tárlata augusztus 20-ig látható Várpalotán.
A 111. évfolyamába lépett Nimród Vadászújság 2023-ban első ízben rendezi meg saját kiállítását, az újság illusztrátorainak és fotósainak képei és alkotásai felhasználásával, a vadászati ikon emlékéve, Széchenyi Zsigmond születésének 125. évfordulója jegyében. A 111 fotót és illusztrációt számláló kiállítást elsőként Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban láthatta a nagyközönség, július 14-től azonban első vidéki helyszínként, a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 program keretén belül Várpalotán, a Thury-vár Márványtermében áll az érdeklődők rendelkezésére.
Az ünnepélyes megnyitón Campanari-Talabér Márta, a házigazda Várpalota polgármestere a település vadászati hagyományairól beszélt. Elmondta, már Mátyás király kedvenc vadászhelyének is nevezték a város környékét, de jelenleg is több aktív vadásztársaság működik a térségben. Emellett a vadászkamarával és a Verga Zrt.-vel együttműködve rendezik meg minden évben Várpalotán a vadász-gyermeknapot, ami a vadászati kultúra népszerűsítését tűzte zászlajára. A városvezető hozzátette, külön öröm, hogy a természetfotós Plank Csaba révén várpalotai vonatkozású kiállítója is van a tárlatnak.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, a Nimród Vadászújság főszerkesztője elmondta: az intimitás, amely a fotókon megjelenik, nem véletlen. A fotózás egyik alapszabálya, hogy kerülj olyan közel ahhoz, amit meg akarsz ragadni, amilyen közel csak lehet. A legintimebb, legelragadóbb felvételeket a spontán pillanat elkapása, megjelenítése adja – mutatott rá, majd hozzátette, a tárlatot hagyományteremtő céllal rendezték meg, ezen túl pedig évente, az újság alapításának évfordulójához igazodva bemutatják majd munkatársaik, hivatásos fotósok munkáit.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter köszöntőjében arról beszélt, hogy a hétköznapokban is észre kell vennünk a minket körülvevő csodákat. Ilyen csoda például lakhelyünk, a Bakony-Balaton régió, köztük a Várpalota melletti Várvölgy. A Nimród 111 kiállításon látható képek is ezt a varázslatos világot mutatják be, s egyben azt is bizonyítják, milyen csodákat láthatunk, ha vesszük a fáradságot és kisétálunk az erdőbe.
A kiállítás alkotói között természet- és vadfotósok, a Nimród Vadászújság kollégái – Surányi Kinga, Szigeti Edit, Blaumann Ödön, ifj. Bóta István, Fülöp Bálint, Gőbölös Péter, Gschwindt Márk, Klép Sándor, Kókai Márton, Kovács Gergely, Krizák István, Orosz György, Plank Csaba, Simon Győző, Szerencsi Gábor, Utassy György – mellett festőművészek, illusztrátorok – Boros Zoltán, Kőhalmy Tamás, Pócz Dániel – is bemutatkoznak. Továbbá a tárlatban szerepel a lap egykori, a 20. század meghatározó, neves természetfotósának, Nagygyörgy Sándornak is néhány archív felvétele.
Ezen felül a Márványteremben található képernyőn egy folyamatosan futó képválogatással is készültek a szervezők; Széchenyi Zsigmond – könyveiben megjelent – saját fotóiból, Schell József illusztrációival és grafikáival színesítve.
A helyszínen megtudtuk, a fotókiállítás a Thury-várban augusztus 20-ig látható, majd a Nimród 111 „továbbutazik” Tatabányára, az Országos Vadásznapra, a fotókiállítás záró állomására. Ezt követően a felvételeket még legalább egy helyszínen bemutatják, majd a 111 darab kép iskolák falait díszíti tovább, hirdetve a magyar vadállomány és hazánk természeti értékeinek szépségét.