Ötven éves a várpalotai Szivárvány Tagóvoda és Bölcsőde

Úgy kell élni a gyermekek között, mintha egy nagycsaládot kormányoznánk
Fennállásának fél évszázados jubileumát ünnepli idén a Tési-dombi intézmény. Ez alkalomból két hetes programsorozattal kedveskedtek a városlakóknak, a szülőknek, s elsősorban a gyermekeknek.
Az óvoda története
Az Óvoda 1967-ben kezdte meg működését 7. sz. Napköziotthonos Óvoda néven. Az épület pavilonrendszerű felosztással, kezdetben négy óvodai csoporttal működött. A gyermeklétszám emelkedése azonban szükségessé tette a folyamatos bővítést, így 1972-től öt óvodai csoport kialakítására kerülhetett sor. 1985-és 1990 között a Kállai Éva úti Óvoda tagóvodaként a 7. sz. Napköziotthonos Óvoda része lett.
Ekkor az intézmény már a „Tési Dombi Napközi Otthonos Óvoda” nevet viselte. Az így már kilenc csoportossá bővült intézményben 210 főre emelkedett a férőhelyek száma.
1997 nevezetes dátum az óvoda életében. Fennállásának 30. évfordulója alkalmából megkapta a máig is viselt Szivárvány nevet. Az ezt követő időszakban több átszervezés is történt az intézményben, így az óvoda 2004 szeptemberétől 6 csoporttal működött tovább.
Tíz évvel ezelőtt, 2007-ben az épületben újra helyet kapott egy bölcsődei csoport, a Tési-dombi városrészben élő kisgyermekes szülők nagy örömére. A 2011-ben történt szervezeti összevonást követen a városi óvodák egy nagy szervezeti egységgé alakultak. Az összevonás okán az addigi önálló intézmények tagóvodákká váltak. A Szivárvány Tagóvoda és Bölcsőde meglévő pedagógiai sajátosságai ezáltal nem módosultak, az óvoda az átszervezést követően is megtarthatta sajátos arculatát.
Az Óvoda vezetői:
1967 – 1981-ig Kőrös Istvánné
1981 – 1994-ig Szántó Ferencné tagóvoda vezető: Nagy Tiborné
1994 – 1999-ig Kenéz Györgyné
1999 – 2011-ig Jánosi Judit
2011 – 2014-ig Karika Ernő Attiláné
2014 – 2017-ig Bognárné Mórocz Viktória
2017- : Hanikné Janus Éva
A jelen
A Szivárvány Tagóvoda és Bölcsőde napjainkban 6 óvodai csoporttal és 1 bölcsődei csoporttal működik. A nevelőtestület sok éves szakmai tapasztalattal, folyamatos önképzéssel, továbbképzéssel igyekszik megfelelni a szülői és társadalmi elvárásoknak. Sajátos arculatát is leghűbben névválasztásával tudja szemléltetni az intézmény, hiszen a szivárvány képzete hordozza a változatosságot, a gyermeki és felnőtt egyéniségek sokszínűségét, a mindennapokból való felemelkedést, a fejlődést, az esztétikumot. 1990 szeptembere óta az óvoda vegyes életkorú csoportokat szervez, ahol együtt lehetnek a testvérek, barátok. A tapasztalatok bizonyítják, hogy az osztatlan gyermekcsoport sokkal inkább hasonlít a család összetételére, mint a homogén csoport. A vegyes életkorúaknak több együttes élmény átélésére van lehetőség, a csoportok élete érzelmileg telítettebb, a kommunikációs helyzetek árnyaltabbak. Ez pedig az összetartozás, a családiasság érzését növeli. Az óvoda dolgozóinak meggyőződése szerint úgy kell élni a gyermekek között, mintha egy nagycsaládot kormányoznánk. Az óvodába a gyermekek többsége panelkörnyezetből érkezik, így az alapfunkciókon túl fokozott hangsúlyt kap a mentálhigiénés nevelés, az egészséges életvitel, a környezettel való harmonikus együttélés szokásrendszerének kialakítása is.
2009-ben az intézmény csatlakozott az országos Madárbarát óvoda programhoz, amely programot sikeresen magunkévá tették, így ez évben az óvoda megkapta a Madárbarát Óvodaminősítést.
Zöld óvoda
Az óvoda mindig nagy hangsúlyt fektetett a környezeti nevelés megújítása és a fenntarthatóságra nevelésre. A „Környezetünkért” Szakmai Munkaközösség áldozatos munkájának köszönhetően a Szivárvány Tagóvoda és Bölcsőde először 2013 novemberében, majd 2016 decemberében is elnyerte a megtisztelő Zöld Óvoda címet, mely az intézmény összes dolgozóját büszkeséggel tölti el. Azóta tevékenységeiket is ehhez méltó módon tervezik.
– Ünnepeink, hagyományaink megtartása segíti a gyermekeket abban, hogy annak a közösségnek az értékeit, melybe beleszülettek átvegyék, ez által saját értékeiket, erősségeiket is felszínre hozhassák, s azokban kiteljesedhessenek. A hagyományok ápolásával átadhatjuk nekik azt a tudást, tapasztalatot, melyeket már mi felnőttek, nevelők is összegyűjtöttünk. Felkínáljuk számukra mindazt, amit ha befogadnak, fejlődhetnek, gazdagodhatnak. Felvértezhetjük őket testi-lelki erővel, magabiztossággal. Megtiszteljük őket, hogy ők is tisztelhessenek másokat, s útjukat segítő szándék vezérelje. „Zöld Óvodaságunknak” is meghatározó fontos tevékenysége, a zöld programok, ünnepek és a hagyományok ápolásának tartalmas megvalósítása, melyekbe szülői közösségünket is aktívan bevonjuk – mondta el lapunknak Hanikné Janus Éva. A tagóvoda-vezető hozzátette, kiemelten kezelik a gyermek családjával való megismerkedést. – Fontos számunkra, hogy megértsük azokat a nevelési elveket, szempontokat, amelyeket a család a gyermek felé közvetít, fokozatosan, értő figyelemmel, de tapintatosan alakítjuk velük való kapcsolatunkat. A 2000-ben alapított „2000 Szivárvány Óvodai Gyermekekért Közhasznú Alapítvány” segíti az óvodás és bölcsődés korú gyermekek boldog testi-lelki egészséges életét – jegyezte meg az óvodapedagógus.
Ünnepségsorozat
A fél évszázada működő intézmény jubileumát egy programsorozattal ünnepelte. Az ünnepélyes megnyitón az óvoda korábbi és jelenlegi pedagógusai, valamint a meghívott vendégek vettek részt.
A délután az emlékek felidézéséről szólt. A gyermekek néptánccal, az óvónők pedig dallal és bohózattal ünnepelték az évfordulót. A rendezvény keretein belül a „Zölddel a természet” rajzpályázat helyezettjeinek Katona Csaba, alpolgármester átadta a megérdemelt ajándékokat.
A hét folyamán vendégül látták a sokak által ismert Dr. Kádár Annamária mesepszichológust, aki többek között beszélt még a mesék helyes előadásmódjáról, arról hogy a történeteket mindig a gyermek életkori sajátosságainak megfelelően kell elmondani. A pszichológus kiemelte, hogy az érzelmi intelligencia fejlődésében jelentős szerepe van a babanapló írásának. Továbbá felhívta a figyelmet arra is, hogy a legfontosabb kincs, amit adhatunk egy gyermeknek, az a saját életmeséje.
Jótékonysági futást is tartottak, amely célja azt volt, hogy összehozzuk a családokat a óvodai dolgozókat egy jó hangulatú közös délutánra. Jótékonysági futás, azaz kétszer 50 forint befizetésével mindenki részt vehetett a megmérettetésen. 2016. decemberében második alkalommal nyerték el a zöld óvoda címet, ebből az alkalomból készült pólóban vettek részt a gyermekek a futáson, ezzel is erősítve az intézményi összetartozásukat.
A rendezvénysorozatot egy nagyon jó hangulatú és színvonalas gálaműsorral koronázott meg az intézmény.
– Ez a késő délutáni esemény az ünneplésről szól, arról, hogy öt évtizeddel ezelőtt nyitotta meg kapuit a Tési-dombon a Szivárvány Óvoda. Ez alatt az idő alatt egy egész generáció nőtt fel az intézmény falai között. Ott, ahol minden biztosított a gyermekek számára, hogy nyugodt, boldog, kiegyensúlyozott gyermekkort élhessenek meg az igen magas színvonalú oktató, nevelő pedagógusok, bölcsődei gondozónők és segítő munkatársaik segítségével. Az óvoda volt és leendő dolgozói és növendékei kedd óta sok színes programmal emlékeztek meg városunk fél évszázados óvodájáról. A gyökerek nem látszanak, de azok tartják a fát. Tartja egy görög közmondás. Az óvoda alkalmazottjainak kitartó, szorgalmas munkája eredményeként az ötven évvel ezelőtt ültetett fa, jó táptalajt kapott és már terebélyes, bő termést hozó lombkoronája nőtt. A gyerek az öröm, a reménység. Gyönge testében van valami világi. Ártatlan lelkében van valami égi. Egész kedves valója olyan nékünk, mint a tavaszi vetés. Ígéret és gyönyörűség – idézte Gárdonyi Géza szavait Campanari-Talabér Márta polgármester, a Szivárvány óvoda 50 éves, jubileumi gáláján.
A fenntartó önkormányzat részéről szívügyünknek, fontos kötelességünknek és küldetésünknek tartjuk a helyi óvodáink fenntartását, gyermekeik helyben történő nevelésének segítését. Ez az óvoda az öt évtized alatt szerves részének vált környezetének, az itt folyó elismerésre méltó nevelőmunka alapján, a környéken élő lakosok mindegyike magáénak érezheti – méltatta az intézményt Campanari-Talabér Márta polgármester, aki reméli, hogy az önkormányzatunk által, májusban benyújtandó komplex óvoda felújítási pályázat sikeres lesz és 150 millió forintból, méltó környezetet varázsolhatunk az idejáró gyermekeknek és nevelőiknek.
A Jó Szerencsét Művelődési Központ színpadán jelenlegi és volt óvodások adtak színvonalas műsort. A szülők és rokonok természetesen nagy tapssal és ovációval díjazták a rendkívül ötletes és látványos szerepléseket. A gálaműsort követően a gyermekek jóízűen fogyasztották el az ünnepi tortát.
Fotó: Pintér László