Nem akartak közösség, gyökerek és hit nélküli országgá válni
Az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményei nem csak a fővárosra korlátózódtak, a kis falvaktól a városokon át szinte az egész országban voltak megmozdulások. Az úgynevezett „palotai csata” az akkori idők egyik legjelentősebb vidéki eseménye volt.
Katona Csaba, Várpalota alpolgármestere mondta el mindezt az 1956-os forradalom kitörésének 67. évfordulóján rendezett városi megemlékezésen a Thury-várban.
– A palotai ellenállás 1956. október 26-án terebélyesedett csatává. A városon áthaladó szovjet gépjárműből figyelmeztetés nélkül leadott géppuskasorozattal Márton Lászlót meggyilkolták, s a kórházi jelentés szerint több embert megsebesítettek. A várpalotai forradalmárok az Akna csárda és az egykori Tüzép telep környékén barikádokat emeltek, hogy megakadályozzák a városon áthaladó szovjet egységek mozgását. Az esti órákban alakult ki tűzharc a Hajmáskérről Székesfehérvárra tartó szovjet katonai konvoj tagjaival, a tűzpárbajban 13 szovjet katona vesztette életét – idézte fel a 67 esztendővel ezelőtt városunkban történteket Katona Csaba.
Várpalota alpolgármestere kiemelte, történelmünk során oly kevésszer adatott meg számunkra a szabad önrendelkezés. – Ennek ellenére megőrizte népünk a nemzeti identitását és öntudatát, ez táplálta szabadságküzdelmeinket. A magyar népléleknek ugyanis van valami belső ereje, ami időről időre felszínre tör és segít bennünket a megmaradásban. 1956-ban is így történt. Annak ellenére, hogy legyőzték a forradalmunkat, mi magyarok megmutattuk: nem pusztulunk ki, ahogy kérték – mondta el vár rendezvénytermében összegyűlt megemlékezők előtt Katona Csaba.
A folytatásban Campanari-Talabér Márta polgármester adta át az önkormányzat középiskolai ösztöndíjait a megjelent diákoknak, majd Memento – Őszi elégia 1956 címmel zenés, irodalmi műsort láthatott a közönség Szikra József és Mohácsi Attila színművészek előadásában. A rendezvény koszorúzással zárult a vár mögötti parkban található 1956-os emlékműnél, közreműködött a Várpalotai Bányász Fúvószenekar.
Inotán Csővári Zsófia Réka önkormányzati képviselő mondott megemlékező beszédet.
– Nekünk október 23-a a büszkeség napja. 1956 különleges helyet foglal el a szívünkben. A bilincsbe vert nép felemelte szavát, nem tűrte az igazságtalanságot, kimondta, hogy elég volt! Egyetlen eszme, a szabadság eszménye kovácsolta össze a magyarokat, az elégedetlen, jobbítani vágyó emberek sokaságát. Elegük lett az önkényből, a hazugságokból, a félelemkeltésből. Véget akartak vetni az elnyomásnak, visszaszerezni az ország függetlenségét. Nem akartak közösség, gyökerek és hit nélküli országgá válni – jelentette ki Csővári Zsófia Réka.
Az inotai ’56-os emlékműnél az Inotai Tagiskola diákjai, valamint a Krúdy Gyula Városi Könyvtár munkatársai, Éltető Erzsébet és Molnárné Csizmadia Jolán adtak ünnepi műsort, majd a rendezvény koszorúzással zárult.
Rövid videóink a megemlékezésekről:
Várpalota
@varpalotamedia Ünnepi megemlékezés és koszorúzás 2023. október 23-án Várpalotán #várpalota #1956 #megemlékezés #október23 ♬ Ceremony – ZydSounds
Inota
@varpalotamedia Megemlékezés Inotán az 1956-os forradalom kitörésének 67. évfordulóján #várpalota #1956 #forradalom #megemlékezés #inota #nemzetiünnep @Csővári Zsófia Réka ♬ Memories of Acoustic Piano Song 1-(1328010) – earbrojp