Levendula minden mennyiségben – Új tárlat a Vegyészeti Múzeumban
Bittera Gyula születésének 125. évfordulója alkalmából nyílt időszakos kiállítás a Magyar Vegyészeti Múzeumban a napokban. A magyarországi levendulatermesztés és illóolaj gyártás kezdeményezőjének tiszteletére életre hívott tárlatot Pallos József, a Gyógynövénykutató Intézet Kft. igazgatója nyitotta meg.
A hazai gyógynövénytermesztés és illóolaj gyártás egyik legnevesebb szakemberének állít emléket a Magyar Vegyészeti Múzeum új időszaki kiállítása, melyet Bittera Gyula születésének 125. évfordulója alkalmából hívtak életre – mondta el köszöntőjében Vargáné Nyári Katalin, a Thury-várban található Vegyészeti Múzeum igazgató.

Nagy jelentőségű a Bittera-életmű, hangsúlyozta a megnyitón Pallos József
– A Bittera munkásság a köztudatban beszűkült, pedig sokkal nagyobb jelentőségű az az életmű, amelyet ő 77 éves koráig felépített – húzta alá megnyitó beszédében Pallos József, a Gyógynövénykutató Intézet Kft. igazgatója, majd hozzátette, példája számunkra is követendő.
A tárlat megnyitóján elhangzott, az első világháború utolsó éveiben egyre nagyobb igény volt a gyógy-és illóolajos növények termesztése, illetve olajuk előállítása iránt. Bittera Gyula 1919-ben a Magyar Általános Hitelbank segítségével Kaposvárott illóolaj és vegyészeti gyárat létesített, öt évvel később Budapesten létrehozta önálló illóolajgyárát. Nevéhez fűződik többek között a híres tihanyi levendulás létesítése, ahol jelentős termesztéstechnológiai ismeretekre tett szert.

A tárlaton lehetőség van közelebbről is megismerkedni a levendulával, illetve a gyógynövényből készült termékekkel
Az újonnan megnyíló időszaki kiállítás a Magyar Vegyészeti Múzeum dokumentációs gyűjteményében található Bittera hagyatékból állt össze, tudtuk meg Vargáné Nyári Katalin igazgatótól. A tárlat sajátossága, hogy lehetőség van közelebbről is megismerkedni a levendulával, illetve a gyógynövényből készült termékekkel, mint például az illóolajokkal, szappanokkal és illatpárnákkal.
A kiállítás létrejöttét segítették és támogatták a múzeum nyugalmazott igazgatója, Próder István, valamint a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum szakemberei.
Stéger Ági