Különleges képességű csellisták versenyeztek idén

Az elmúlt hétvégén tartották meg a VII. David Popper Nemzetközi Csellóverseny záró gálahangversenyét a Thury- vár rendezvénytermében.
Öt korcsoportban négy napon át versengtek, s mutatták be tudásukat, felkészültségüket és tehetségüket az Onczay Csaba Kossuth-díjas gordonkaművész vezette nemzetközi zsűrinek az ifjú csellisták a hetedik alkalommal megrendezett versenyen, ahova minden eddiginél többen jelentkeztek. Huszonkét országból nyolcvanhat csellista vett részt a megmérettetésen.
– Nagy örömünkre szolgált, hogy idén Magyarországról tizennyolcan jelentkeztek és ezzel ők alkották a legnépesebb mezőnyt. Németországból tizenkettő, Ausztriából tizenegy, Spanyolországból kilenc, Dél-Koreából hét, Lengyelországból pedig hat versenyző indult, de érkeztek az európai országokon kívül az Egyesült Államokból, Kínából, Chiléből is fiatal csellisták. Örömmel tölt el, hogy a hagyomány töretlen és Várpalota ilyenkor cselló nagyhatalommá válik. Fantasztikus itt lenni a sok fiatal zenész között. A zsűri cseppet sem volt könnyű helyzetben, mindenkiért ugyanúgy izgultunk, mert aki idáig eljutott, az már nyertes – mondta el a verseny értékelésénél Onczay Csaba, aki egyébként 2016 óta Várpalota díszpolgára. A zsűri elnöke hozzátette, senkinek nincs oka elkeseredni. Székely Éva többszörös olimpiai bajnok úszónő klasszikus mondását idézve: Sírni, csak a győztesnek szabad! A zenei verseny értelme nem csak a győzelem, hiszen itt nincs vesztes, mert aki eljött és megmérettette magát az már csak a felkészüléssel is nagyon magas szintre jutott.
Campanari-Talabér Márta polgármester elmondta, büszke arra, hogy Várpalota adhat otthont a rangos megmérettetésnek. Köszöntő beszédében a siker feltételeit ismertette a hallgatósággal.
– Az első vitán felül a tehetség, az a bizonyos szikra, a mélyben szunnyadó parázs, mely nélkül a lehetőség lángja sohasem kaphat magasra. Úgy mondják, hogy a tehetség minden, ami még mindig semmi. Nélküle nem megyünk semmire, de csak vele sem. Kitartás is kell a sikerhez, elhatározás, hogy nem adjuk fel akkor sem, ha nem megy jól a próba, ha fáradtak vagyunk, vagy nem jön házhoz a siker. Kitartás kell ahhoz, hogy a hangszer ne csupán megszólaljon, hanem szinte életre kelljen és ne csak a kezetekkel, hanem a szívetekkel játsszatok rajta. Ám még a kitartás sem elég. Szorgalomra is szükség van ahhoz, hogy kiteljesítsük a szunnyadó tehetséget. A szorgalom pedig nem azt jelenti, hogy sokat tudunk dolgozni, hanem az, hogy szeretünk sokat dolgozni. Mit ér azonban a tehetség, melynek fáját kitartással és szorgalommal gondozzuk, ha gyümölcsét veszni hagyjuk? A sikerhez szükséges negyedik erény, hogy kiteljesítsük magunkat. Ha pedig ráléptetek a művésszé válás kacskaringós útjára, gyakoroljátok a hűség erényét is! Legyetek hűségesek szüleitek és tanáraitok tanításaihoz, a hangszeretekhez és a zenéhez. Olyan világban élünk, melynek talaján, csak a mélyre nyúló gyökerű fák nőhetnek az égig. A siker kenyerének hatodik kovásza a legfontosabb, mely nem más, mint az alázat. Mert lehet valaki bármily kitartó, tehetséges, szorgalmas, becsületes és hűséges, ha elfelejti, hogy honnan indult és azt is, ha bármilyen magasra is jut, végső soron mindannyian úgy tűnünk el, mint az utolsó vonóhúzás után lecsengő dallam. A ráadás, pedig a szerencse. A szerencsét azonban hiába keressük, mert csak remélhetjük, hogy ránk talál. Én azért hiszek abban, hogy aki megérdemli, ahhoz előbb-utóbb bekopogtat – mondta el Várpalota polgármestere a Thury-várban rendezett gálahangversenyen.
Szili Gabirella versenyigazgató és Onczay Csaba zsűrielnök sikeresnek értékelték az idei rendezvényt.
– Nem csak a létszám volt nagyon magas, hanem egy fantasztikus mezőny jött össze. Nem túlzás állítani, mindenkinek a dobogón lehetett volna a helye, hiszen különlegesen tehetséges csellisták jöttek idén a versenyre – mondta el lapunknak Szili Gabriella versenyigazgató.
Az első korcsoportban a legfiatalabbak közül két dél-koreai Jae Min Han és Jiwoo Kwon, a másodikban a kínai Wu You, a harmadikban a dél-koreai Chanheung Min és a magyar Károly Bana Zsolt, a negyedikben a magyar Tomasz Máté Milán és az osztrák-magyar Temesvári Bence, a legidősebbek között pedig a dél-koreai Minje Song és Bánkövi Bence Balázs bizonyult a legjobbnak.
A VII. David Popper Nemzetközi Csellóverseny nagydíjasa a dél-koreai Minje Song lett, aki a verseny fődíjaként az Alba Regia Szimfonikus Zenekar 2018/2019 évadában egy gordonkaversenyre kapott meghívást, míg Temesvári Bence a veszprémi Mendelssohn Kamarazenekar, Tomasz Máté Milán pedig a Savaria Szimfonikus Zenekar meghívását vehette át különdíjként a gálahangversenyen.