Több mint 30 ezer méter magasra jutott az Űrbatyu II
Több mint 30 ezer méter magasra jutott az Űrbatyu II magaslégköri ballon, amelyet a várpalotai Thury-vártól engedett a magasba augusztus 20-án délelőtt a Bakonyi Csillagászati Egyesület (BCSE).

Veisz András, a Bakonyi Csillagászati Egyesület alelnöke szereli fel a kamerákat az Űrbatyu II-re
Több száz érdeklődő gyűlt össze csütörtök délelőtt a Thury-vár mögött, ahol már kora reggeltől serénykedtek a Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai. Összeállították a két kilogramm tömegű nikecell dobozt, az űrbatyut, amelyben többek között nagy felbontású, 360 fokos képalkotásra képes kamerák, gps és nyomkövető rendszer kapott helyet, no meg Sztratosz Feri, a lego figura, aki ismét a világűr peremének meghódítására indult. Tavaly nyáron ugyanis Ajkról engedték fel az égbe az első Űrbatyut, ami 26532 méter magasra jutott. A Várpalotáról elindított második ballon a szervező egyesület reményei szerint 30 ezer méternél is magasabbra jut, mondta el kérdésünkre Veisz András, a BCSE alelnöke. Az Űrbatyu projekt vezetője hozzátette, a héliummal megtöltött ballon átmérője a földön csupán két méter – ezt a várpalotai érdeklődők is láthatták – , míg a megcélzott 30 ezer méter feletti magasságban 15 méteresre növekszik.

Nagy Richárd, a BCSE várpalotai tagja sok hasznos információt megosztott az érdeklődőkkel a start előtt
A Thury-vár mögött összegyűlt tömeg lépésről lépésre láthatta az előkészületeket, a ballon felfújását éppúgy, mint a berendezés összeállítását. Az Űrbatyu II-t pedig a BCSE tagjainak társaságában azok a gyermekek, név szerint Bojtár Szilvia, Farkas Dóra, Tarcsa Vivien Anna, Mészáros Vivien, Molnár Ádám és Bódis Eszter Zsófia engehdették a magasba, akik a legjobban szerepeltek az egyesület tavasszal meghirdetett rajz-, vers- és esszéíró pályázatán. Közvetlenül a start előtt Molnár Ádám erre az alkalomra íródott költeményét is elszavalta, majd a közös visszaszámlálást követően az égbe engedték a magaslégköri ballont.

Lépésről lépésre láthatták az előkészületeket a megjelentek a Thury-vár mögötti parkban
A helyszínen megtudtuk, a várost délnyugati irányban elhagyó berendezés része egy úgynevezett „terminátor modul”, ami a ballont szétszakadás után leválasztja, így az Űrbatyu II a fékező ernyő segítségével visszatér a földre. Az amatőr csillagászok modellezték a lehetséges földet érési helyszínt, amit a szélirányától és -erősségétől függően határoztak meg.

Várpalotai fiatalokkal együtt engedték az égbe az Űrbatyu II-t az egyesület tagjai
Az előrejelzés jól sikerült, hiszen néhány órával később információink szerint a Tolnai megyei Dúzs község környékén ért földet a batyu, ami a tavalyi rekordot megdöntve 30 600 méteres magasságig jutott.
Még a Thury-várnál tartott indítást követően a BCSE tagjai elmondták, az elkövetkező napokban elemzik a felvételeket és az összegyűjtött adatokat, majd ígéretük szerint az ősszel visszatérnek Várpalotára, hogy képes előadásban számoljanak be a küldetésről.