Forradalmi emlékséta

Emléksétával tisztelegtek a napokban az 1848-as hősök előtt Móri Sándor városvédő vezetésével a Nepomuki iskola diákjai.
– Több évtizede szervezünk helytörténeti sétákat Várpalotán. A fiatalember a drávahidvégi csatában hunyt el, ahol a műszaki alakulatok parancsnokaként szolgált. Egy balul sikerült robbantást követően augusztus 5-én lelte halálát, a család Várpalotán, az alsóvárosi temetőben helyeztette örök nyugalomra – mondta el kérdésünkre Móri Sándor, a Várpalotai Városszépítő és –védő Egyesület tagja, az emlékséta vezetője.
Érdemes beszélni a ’48-as várpalotai hősökről, hiszen szép számban voltak, akik önként jelentkeztek nemzetőrnek. Köztük volt például gróf Zichy Béla, Palota akkori földbirtokosának 23 éves fia is, aki innen állt be nemzetőrnek több száz környékbeli magyarral együtt.
A túra során Móri Sándor, a palotai helytörténet szakavatott ismerője három helyszínre vitte el a Nepomuki iskola diákjait. Az út első állomása a Thuri téren található emlékmű volt. Rieger Tibor alkotásán az 1848-as 12 pont olvasható, öt darab töredezett, süttői mészkőre felírva. Szintén a vár mögötti parkban látható Petőfi (Petrovics) István emléktáblája. Nagy költőnk öccse 1845 és 1848 között lakott Várpalotán, s mészárszéket bérelt a városban. Egykori lakóháza helyén 2008-ban avatott emléktáblát a városvédő egyesület és a település önkormányzata.
Zárásként a már említett alsóvárosi temetőbe vezetett a csoport útja, ahol gróf Zichy Béla sírjánál a fiatalon elhunyt nemzetőr életéről beszélt a diákoknak Móri Sándor.
Szerző: Szabó Péter Dániel
Fotó: Németh-Kovács Anita