Fidesz győzelem és ellenzéki átrendeződés az EP-választáson

Az Európai Parlament magyar tagjainak május 26-án tartott választásán a Fidesz-KDNP 13, a Demokratikus Koalíció 4, a Momentum Mozgalom 2, az MSZP-Párbeszéd és a Jobbik 1-1 mandátumot szerzett. Várpalotán a szavazásra jogosult választópolgárok 40,47 százaléka ment el voksolni.
Nem történt rendkívüli esemény, rendben zajlott a 2019-es Európai Parlamenti választás Várpalotán. Vasárnap 19 szavazókörben várták a választópolgárokat, reggel 6 órától egészen este 7 óráig. A szavazók kilenc magyarországi párt listájára adhatták le voksaikat, mondta el lapunknak dr. Ignácz Anita Éva, Várpalota Város jegyzője.

Az országos átlagnál valamivel alacsonyabb volt a részvétel Várpalotán az EP-választáson
Várpalotán a választópolgárok 40,47 százaléka, összesen 6673 fő ment szavazott (ebből 6625 volt érvényes). A Fidesz-KDNP kapta a legtöbb voksot, a szavazatok 45,98 százalékát szerezték meg itt helyben a kormányzó pártok. A második helyen Várpalotán is a Demokratikus Koalíció végzett (20, 71 százalék), míg a harmadik a Jobbik (9,25 százalék) lett. A negyedik Momentum 8,21 százalékot szerzett, az ötödik MSZP-Párbeszéd 6,31 százalékot, a hatodik Mi Hazánk Mozgalom 4,15 százalékot. A Magyar Kétfarkú Kutya Párta városunkban a választópolgárok 2,57 százaléka, az LMP-re 2,25 százaléka, míg a Munkáspártra 0,57 százaléka szavazott.
Öt évvel ezelőtt, a 2014-es Európai Parlamenti választáson Várpalotán a választópolgárok 24,8 százaléka adta le voksát, azaz idén közel 16 százalékkal többen éltek szavazati jogukkal városunkban. Akkor is a Fidesz-KDNP győzött a voksok 47,48 százalékát megszerezve, azonban a második helyen a Jobbik (14,72 százalék), a harmadikon az MSZP (12,08 százalék) végzett, míg a DK csak a negyedik helyen zárt Várpalotán (12,04 százalék). A Momentum Mozgalom 2014-ben még nem létezett.
A választás eredményével kapcsolatban Kontrát Károly, térségünk országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) úgy fogalmazott, az EP-választáson egész Magyarország győzött, hiszen a cél az, hogy a bevándorlást megállítsák. A számok pedig azt mutatják, hogy ez a program kapott többséget.
– Az első szó a köszöneté. Szeretném megköszönni a választóknak, hogy ilyen nagy arányban részt vettek az Európai Parlamenti választáson, s külön azoknak, akik a Fidesz-KDNP listáját támogatták. Úgy gondolom, hogy ezzel az eredménnyel egész Magyarország nyert, Orbán Viktor miniszterelnök programjának támogatottsága magáért beszél. Meg kell védenünk az országot, s ezt a feladatot erős mandátummal tudjuk képviselni az Európai Parlamentben – mondta el a választás éjszakáján lapunk kérdésére Kontrát Károly, térségünk országgyűlési képviselője.

A szavazatok közel felét a Fidesz-KDNP listájára adták a választópolgárok Várpalotán
A Fidesz-KDNP országosan 50 százalék felett teljesített, ami az egyik legjobb eredmény Európában is – emelte ki Campanari-Talabér Márta. Városunk polgármestere hozzátette, Várpalotán közel 46 százalékot ért el a pártszövetség, melyre büszkék és egy nagyon jó alapnak értékelik az őszi önkormányzati választások tekintetében is.
– Számomra Várpalota és Magyarország biztonsága, szuverenitása volt az elsődleges tét, s azt gondolom: ezzel az eredménnyel sikerült is ezt elérnünk. Nagyon bízom benne, hogy Európában sok minden meg fog változni a korábbi évekhez képest, s sikerül egy olyan uniós vezetést megválasztani, amelyik változtat az EU korábbi politikáján, s a Fidesz-KDNP is hozzá tud járulni ehhez a mostani jó eredményével. Nagyon szeretném, ha Magyarország megmaradna magyarnak, Európa pedig európainak és kereszténynek, mert úgy gondolom ez biztosítja azt, hogy békében és nyugalomban tudjunk élni az elkövetkező évtizedekben – mondta el Campanari-Talabér Márta, Várpalota polgármestere.
Az eredmények kapcsán megkerestük a mandátumot szerzett pártok várpalotai képviselőit is, hogy értékeljék az EP-választás eredményét. Danka János, a Demokratikus Koalíció helyi szervezetének ügyvezető alelnöke elmondta, ugyan számítottak a jó eredményre, ám az országosan 16 százalékot is meghaladó eredmény, s az ezzel járó négy mandátum a DK tagjait, aktivistáit is meglepte. – Azt gondolom a siker a kemény munka mellett két tényezőnek köszönhető. Egyrészt a listavezetőnk Dobrev Klára személyének, másrészt pedig annak, hogy a DK egyértelmű, világos üzenettel, az Európai Egyesült Államok víziójával kampányolt, s az ellenzéki választók többsége támogatta ezt – mondta el kérdésünkre Danka János, aki hozzátette: azon dolgoznak, hogy az őszi önkormányzati választáson is sikeresen tudjanak szerepelni Várpalotán.
Galambos István, a Jobbik önkormányzati képviselője, várpalotai elnöke elmondta, nem örül annak, hogy a vártnál kevesebb szavazatot szerzett a párt, ám nem gondolja azt, hogy a folyamat ne lenne visszafordítható. – Története legnehezebb évén van túl a Jobbik. Kívülről és belülről is megpróbáltak szétrobbantani minket, valamint a jelentős ÁSZ-bírság miatt a kampányolásra sem volt forrása a pártnak. Csak rontja a helyzetünket, hogy a Jobbik szavazói eddig sem vettek részt nagy számban az EP-választásokon. Tény azonban, hogy szükség van a megújulásra. Ezen leszünk, ezen dolgozunk – szögezte le a Jobbik politikusa.
Dániel Mária Magdolna, az MSZP várpalotai elnöke szerint a Párbeszéddel alkotott pártszövetség politikai üzenetei megfelelőek voltak. – Hiába támogatta azonban a felmérések szerint a választók jelentős része a Szociális Európa programunkat, a választáson más ellenzéki, hasonló üzeneteket megfogalmazó pártokra adták voksukat. Az eredmény azonban azt is megmutatta, hogy az őszi önkormányzati választáson egy ellenzéki együttműködéssel gyengíthető lesz az Orbán-rendszer. Én, személy szerint a továbbiakban is folytatom a munkát annak érdekében, hogy ősszel az MSZP-nek legyenek önkormányzati képviselői a testületben ahol képviselhetik majd a munkásosztályt és a szociáldemokráciát. Itt is megköszönöm az aktivistáinknak, tagjainknak és minden egyes szavazónknak, hogy ránk voksoltak – mondta el Dániel Mária Magdolna.