Életük legnehezebb csatáját vívják

Május óta a leukémiával küzd Szabó Máté, a hétéves várpalotai kisfiú, akinek időközben édesapjánál, Szabó Róbertnél is rákbetegséget diagnosztizáltak. A nehéz helyzetbe került, három gyermeket nevelő család megsegítésére gyűjtés indult, s jótékonysági gálaműsort is rendeznek október 17-én a Thury-várban.
A tősgyökeres várpalotai családból származó Szabó-Juhász Mária 2007-ben házasodott össze férjével, az Alföldről származó Szabó Róberttel. – Miután végeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen evidens volt számunkra, hogy Várpalotán fogunk letelepedni és családot alapítani. Én is itt kezdtem dolgozni a Várkerti Általános Iskolában, majd 2010-től a Nepomuki Szent János Római Katolikus Általános Iskolában tanítok magyar nyelv és irodalmat, valamint angolt. Közben érkeztek a gyermekek is. 2016-ban születtek az ikreink, Máté és Beni, 2020-ban pedig nagy boldogságunkra Simonnal bővült öttagúra a családunk – kezdi a történetét Szabó-Juhász Mária, aki három gyermeke társaságában fogad házukban a Kálvária városrészben.

A várpalotai Szabó család. A szülők, Marcsi és Róbert, valamint a három gyermek, Máté, Simon és Beni
Minden tökéletesnek tűnt tehát, a „nagyfiúk” már javában készültek a szeptemberi iskolakezdésre, amikor idén tavasszal Máténak több alkalommal is fájni kezdett a feje. – Az óvodából is szóltak, hogy a kisfiunk nagyon fáradékony. Nem játszott a többi gyerekkel, inkább elfeküdt a játszótér melletti padon. A tűző napsütésben fázott és kabátot vett fel, s foltok jelentek meg a karján és a lábán. Felhívtam a gyermekorvosunkat, aki rögtön laborvizsgálatra küldött minket. Május 22-e volt, jól emlékszem rá, hiszen a reggeli vérvétel után még aznap délután telefonáltak, hogy életveszélyesek az értékei, s 99 százalék, hogy leukémiája van. Közölték: másnap reggel azonnal vigyük be a veszprémi kórházba, de már csomaggal menjünk, mert teljesen biztos, hogy nem fogunk egyhamar hazajönni. A kórházban egy pillantást vetettek a laboreredményére, s már intézték is neki a mentőautót, ami robogott velünk Budapestre, a Tűzoltó utcai gyermekklinikára – meséli Marcsi, közben megsimogatja mosolygós kisgyermeke fejét, aki érdeklődve szemléli ki is az ismeretlen idegen a család nappalijában.
– Az első másfél hónapban végig fent kellett lennünk a klinikán. Kiderült, hogy Máténak akut limfoid leukémiája van. Május vége óta infúzióban kapja a kemoterápiát, ami egy 6- 8 hónapos folyamat. A kezelések másfél-két hónapos blokkokra vannak felosztva, kéthetes szünetekkel. Nem tagadom, az eleje nagyon kemény volt, mert akkor szinte teljesen „ledarálják” a gyerekek immunrendszerét. Napi 15 szem szteroidot kapnak és még mellé a kemoterápiát. Máté is rettenetesen legyengült, sok mellékhatás is jelentkezett. Mi szerencsére már a folyamat közepén vagyunk, ami egy enyhébb időszak, kéthetente négy napot kell a klinikán töltenünk. Máté is jobban viseli, nemcsak itthon, hanem a kórházban is sokat játszik a kezelések alatt – mondja az édesanya, majd megjegyzi, ha mindez nem lett volna elég, kisfiával párhuzamosan a férje, Róbert is beteg lett tavasszal.
– Robi többször is említette, hogy emésztési problémái vannak. Addig kérleltem, mire elment kivizsgáltatni magát, s a vastagbéltükrözésen egy polipot találtak nála. Túl nagy volt azonban, ezért csak kórházi körülmények között lehetett eltávolítani. Ez meg is történt júniusban a siófoki kórházban. Mi akkor már Budapesten voltunk a Mátéval. Közben megérkezett a szövettan, s kiderült, hogy amit polipnak gondoltak, az egy rosszindulatú daganat. Így utána egy másik műtét következett a férjemnek nyár folyamán Veszprémben, ugyanis el kellett távolítani azt a bélszakaszt, ahol megtalálták a daganatot, valamint a környező nyirokcsomókat, ami közül az egyikben daganatos sejteket találtak. Akkor közölték azt is a férjemmel, hogy végig kell csinálnia neki is a kemoterápiát, illetve a sugárterápiát, mivel a nyirokrendszerbe is eljutott a rák. A 12 alkalmas kezelés mindegyike három napig tart, most is épp a veszprémi kórházban fekszik. Ugyan szeretett volna visszamenni dolgozni, de a kezelések után napokig nagyon rosszul érzi magát, így erre nincsen lehetőség. Én szeptemberben mentem volna vissza tanítani az iskolába, de Máté betegsége miatt erre nem volt mód. Nemcsak a kezelések miatt, hanem azért is, mert állandó készenlétben kell állnom. Ha csak egy kicsi hőemelkedése van, azonnal autóba kell ülnünk, s irány a budapesti gyermekklinika. Nem adhatok neki lázcsillapítót. Ha éjszaka van, ha nappal, ha esik, ha fúj, rögtön mennünk kell – meséli a felfoghatatlant Marcsi.

A kemoterápia felénél járnak, s Máté szervezete eddig jól reagál a kezelésekre
A lelki és fizikai megpróbáltatások mellett komoly anyagi nehézségek is sújtják a családot, hiszen az édesapa táppénze mellett a gyermekápolási díjból (októbertől kapják) és az emelt családi pótlékból kell valahogy megélniük. Etetni és ruházni a gyerekeket, fizetni a rezsit, a házra felvett hitelt. – Erőt ad, hogy az elmúlt hónapokban nagyon sokan mellénk álltak. Barátok, szomszédok. Az utazásban éppúgy sokat segítettek, mint a ház és az udvar gondozásában, de a másik két fiunkra, Benire és Simonra is sokat vigyáztak.
Hogyan lehet ezt a sok megpróbáltatást ép ésszel kibírni? – vetem fel Marcsinak, aki megjegyzi, néha ő sem tudja hogyan képes így tartani magát hónapok óta. – Sok a feladat, nincs időm belegondolni se a helyzetünkbe. Csak megyek előre rendületlenül a kisfiamért, a családomért. Nem tagadom, voltak és vannak holtpontok, de nem adom, nem adhatom fel. Vallom: ha összekapaszkodunk, családként túl leszünk ezen a nehézségen. Nagy erőt ad, hogy Máté szervezete jól fogadja a kemoterápiát. A leukémia ráadásul gyermekek esetében 90 százalékban gyógyítható, ám ez út nagyon hosszú. Jó esetben hat-nyolc hónap a kemoterápia, utána másfél év a fenntartó kezelés, amikor tabletta formában kapják a gyógyszereket. Végül majd öt év után lehet kijelenteni, hogy Máté felgyógyult és legyőzte a leukémiát.
A nehéz helyzetbe került család megsegítésére „Gyermekek a gyermekekért” címmel jótékonysági gálaműsort szervez Marcsi munkahelye, a Nepomuki Szent János Római Katolikus Általános Iskola. – Október 17-én, kedden 17.00 órától a Thury-várba várjuk azokat, akik segíteni szeretnének. Városunk tehetséges óvodásai, általános és középiskolás diákjai, zeneiskolai növendékei lépnek majd a közönség elé fantasztikus produkciókkal. Az est fővédnöke Campanari-Talabér Márta, Várpalota polgármestere – mondta el kérdésünkre a szervezők nevében Lantos Erika. Belépőjegyek 2000, támogató tikettek 1000 forintos áron válthatóak a Thury-várban, a Forrás Evangélikus Keresztyén Óvodában és a Nepomuki Szent János iskola gazdasági irodájában. Emellett gyűjtés is indult, a pénzadományokat az „Egy Mosolyért” Közalapítvány elkülönített számlájára (számlaszám: 73900212-18215539-00000000) utalhatja az, aki segíteni szeretne a családnak.