Diabétesz világnap a Thury-várban

Idén is megrendezte diabétesz világnapi programját a Cukorbetegekért Alapítvány. A Thury-várban tartott rendezvényen a témába vágó előadásokat is meghallgathattak az érdeklődők.
Az esemény célja idén is az volt, hogy felhívja a figyelmet a cukorbetegség veszélyeire és megelőzési lehetőségeire. A megjelenteket a Várpalotai Diabétesz Klub elnöke, Kóti Lászlóné, valamint Katona Csaba alpolgármester köszöntötte. – A diabétesz korunk népbetegségévé vált, ezért különösen fontosak az ilyen rendezvények, ahol a megelőzésről is hallhatnak az érdeklődők – mondta el köszöntőjében az alpolgármester.
A folytatásban dr. Hidvégi Tibor diabetológus, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főorvosa tartott előadást „Együtt élni a cukorbetegséggel a gyakorlatban” címmel. Elhangzott, mire kiderül valakiről, hogy cukorbeteg, a szervezetben lévő cukorfeldolgozó hormon, az inzulin már csak fele mennyiségnél tart. Ez egy alattomos betegség, tehát ezért is nagyon fontos a rendszeres részvétel a szűrővizsgálatokon.
– Sajnos nemcsak a felnőttek, hanem a gyermekek körében is folyamatosan növekszik a cukorbetegek száma, ami a helytelen táplálkozás mellett a mozgásszegény életmódnak is köszönhető, mondta el kérdésünkre dr. Széles Margit diabetológus, a diabétesz világnapi rendezvény egyik szervezője. A világnapon dr. Tóth László, a Szent Donát Kórház orvos-igazgatója a várpalotai intézményben várható változásokról tájékoztatta a jelenlevőket.
A diabétesz világnapját minden évben november 14-én, az inzulin feltalálójának, Frederick Bantingnak a születésnapján tartják.
HÁTTÉR
A diabétesz Magyarországon és világviszonylatban is az egyik legtöbb embert érintő betegség. A cukorbetegséggel érintettek száma egy évtized alatt a duplájára nőtt. Hazánkban a cukorbetegek száma az egymilliót is meghaladhatja, a betegség kezelése a legnagyobb terhet jelenti a hazai egészségbiztosítás számára. Az idei diabétesz világnap fókuszában a családok és a cukorbetegség kapcsolata áll. Hogy miért? A betegek gondozása a családban kezdődik, a hozzátartozóknak kulcsszerepe van a megelőzéstől a diagnózison át a kezelésig. A család támogatásával az érintett betegek sikeresen változtathatnak életmódjukon, e pozitív táplálkozási és testmozgási változtatásokat pedig hosszú távon fenntarthatják. A család egészséges táplálkozása ráadásul a cukorbeteg hozzátartozó számára is ideális lehet, a diabétesszel élők számára optimális étrend pedig az egész család számára mindennapivá válhat.