Arad az áldozatos hazaszeretet, a hősies helytállás példája
Arad emléke nem elszomorít vagy félelmet ébreszt, hanem bátorít és ösztönöz bennünket, az aradi tizenhármak vértanúságának legfontosabb üzenete ma is ott lobog minden gyertyalángban, amelyeket a hősök emléke előtt tisztelegve gyújtunk.
Lehoczky Máté, a várpalotai önkormányzat gazdasági bizottságának tagja mondta el mindezt az aradi vértanúk emléknapja alkalmából rendezett városi megemlékezésen, amelyet a Thury-vár környékét érintő városrehabilitációs projekt miatt ezúttal nem a megszokott helyszínen, hanem az alsóvárosi temetőben, gróf Zichy Béla ’48-as nemzetőr sírjánál rendeztek meg.
– A 171. éves évfordulón azokra emlékezünk, akik hazánkért jövőbe vetett reménybeli hitükkel az emberi elmével elképzelhető legnagyobb áldozatot hozták. Tetteikért, vallott elveikért cserébe azt adták, amiből csak egyetlen adatott: az életüket. Ez a tizenhárom név örökre beivódott a magyar történelembe, annak kitörölhetetlen részévé vált – hangsúlyozta Lehoczky Máté, majd hozzátette, október 6-a mindannyiunk számára hordoz valamilyen aktuális üzenetet.
– Leginkább azt, hogy voltak idők, amikor e nemzet tagjai a nagy, közös cél elérése érdekében képesek voltak átlépni azokon a dolgokon, amelyek a hétköznapok során elválasztották őket egymástól, legyen szó származásról, vagyonról, rangról vagy arról, hogy ki hol született és mi az anyanyelve. Hogy mindez mennyire így van, azt a legszebben épp a szabadságharc tábornokai példázzák, hiszen a vértanúvá vált főtisztek többsége nem is annak a nemzetnek a fiaként látta meg a napvilágot, amelynek függetlenségéért az életét áldozta fel. Holott így igaz, ám mindezek ellenére nem sok olyan ember él e hazában, aki ne úgy tekintene rájuk, mint magyar hazafiakra, hozzá még olyan magyar hazafiakra, akiknek az emlékét az idők végezetéig kötelességünk megőrizni – mondta el, majd kijelentette: Arad nekünk, magyaroknak nemcsak a gyász napja, hanem az áldozatos hazaszeretet, a meg nem alkuvás, a hősies helytállás szent példája is.
A folytatásban Forgács Zsuzsanna népdalénekes előadásában hallhatott az alkalomhoz illő katonadalokat az összegyűlt megemlékező közönség, majd a rendezvény koszorúzással zárult. Várpalota Város önkormányzata nevében Campanari-Talabér Márta polgármester és Katona Csaba alpolgármester helyezett el koszorút gróf Zichy Béla ’48-as nemzetőr sírjánál, de Thury-Vár Kft., a Palotai Turul Társaság, valamint a Mi Hazánk Mozgalom helyi szervezetének képviselői is koszorúkkal tisztelegtek az aradi tizenhármak hősiessége előtt.