A pipás igazgató különleges gyűjteménye a Thury-várban

Váradi László pipagyűjteményéből nyílt kiállítás a Palotai Mustra nyitányaként a Thury-vár első emeleti Krúdy-átjárójában, ahol a kollekció néhai tulajdonosának gyűjtőtársa, Heiter Sándor mutatta be a piparitkaságokból összeállított tárlatot az érdeklődőknek.
A 2009-ben elhunyt Váradi László a mai PSZC Faller Jenő Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium jogelődjének számító vájár-, majd szakmunkásképző intézet igazgatója volt 1953-tól egészen 1986-os nyugdíjba vonulásáig, 33 éven keresztül. Szenvedélyes pipás volt, pipás igazgatónak is hívták. A megnyitón elhangzott, első pipáját ajándékba kapta, majd fokozatosan, egy élet szorgos gyűjtőmunkája során megközelítőleg négyszáz darabos gyűjteményre tett szert. A legöregebb példány több, mint 300 éves, egy 1701-ből való erdélyi tajtékpipa.
Heiter Sándor, a különleges összeállítás néhai tulajdonosának gyűjtőtársa elmondta, a kiállított tárgyak néprajzi történelmet hordozó kiváló szakmunkák, s ezért köszönet jár Váradi László családjának, akik lehetővé tették, hogy Várpalotán is megismerhesse a kuriózumnak számító pipasorozatot a nagyközönség. Váradi László feleségével közösen viselte gondját, tisztította, illetve rendszerezte az ékesebb, illetve kevésbé értékes pipákat is tartalmazó gyűjteményt– mesélte a tárlatmegnyitón a kollekció néhai tulajdonosának veje, Horváth Ferenc, aki elárulta azt is, hogy Várpalotára Váradi László hagyatékának legkülönlegesebb darabjait hozták el.
A fából, agyagból, tajtékból és porcelánból készült pipákat, valamint a hozzájuk tartozó kelléket felsorakoztató, országos szinten is egyedülállónak számító tárlat állandó kiállítás lesz Várpalotán, s a Thury-vár nyitvatartási idejében tekinthető meg.