A pályázatok megvalósításához van szükség a hitelfelvételre

615 millió forintos hitel felvételéről döntött márciusi ülésén Várpalota Város Önkormányzati Képviselő-testülete. Az összegre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban elnyert városfejlesztési pályázatok megvalósításának biztosítása miatt van szükség.
Az ülésen elhangzott: az önkormányzat idén több nagy volumenű beruházást is tervez Várpalotán. A támogatási forrásokon túl azonban önkormányzati önerő biztosítása is szükséges a megvalósításhoz. A pályázatok elnyerése óta azonban a munkaerő és az építőanyagok jelentős drágulása miatt emelkedett a kivitelezés költsége is. A fejlesztések megvalósítása érdekében ezért a szükséges önerőt az önkormányzatnak hitelfelvételből kell pótolnia.
A tanácskozás egyik kiemelt napirendi pontjában 615 millió forintos kölcsön igényléséről szavaztak a képviselők. Falussy Sándor független képviselő szerint maga a hitelfelvétel nem ördögtől való dolog, annak összege és futamideje a város működése szempontjából elfogadható, azonban a felhasználás jellegével nem ért teljes mértékben egyet.
– Az ülésen is elmondtam: még ha azzal is vádolnak, hogy miért támogatom a hitelfelvételt, mind technikai értelemben, mind a városműködtetés biztonsága szempontjából vállalhatónak látom ezt a nagyságrendet. Egy kivételével mindegyik beruházás olyan várospolitikai célt szolgál, amit támogathatónak ítéltem meg. Van azonban egy több, mint 300 millió forintos elem a csomagban, nevezetesen egy kosárlabda sportcsarnok megépítése a Thuri gimnázium területén, ami véleményem szerint túlterjed azon az ésszerű határon, amire Várpalotának szüksége van – mondta el Falussy Sándor független önkormányzati képviselő.

Falussy Sándor független képviselő szerint a városműködtetés biztonsága szempontjából is vállalható a hitelfelvétel
A Jobbikos Galambos István nem támogatta a fejlesztések megvalósulását biztosító előterjesztést, szerinte a hitelfelvétel miatt a következő városvezetés keze hosszú ideig meg lesz kötve a helyi adópolitika tekintetében.
– Ha feltételezzük azt, hogy cégek fognak települni az ipari parkba, s ezáltal nő az iparűzési adóbevételünk, akkor ezt az összeget nem tudjuk a lakosság által befizetett helyi adóbevételeket arányosan csökkenteni, hiszen ilyen esetben minden felelős városvezetés a saját hitelét próbálja majd előtörleszteni ezekből a forrásokból – mondta el az ülést követően Galambos István, aki a napirend vitájánál azonban, hasonlóan Deák Istvánné DK-s képviselőhöz, nem szólt hozzá az előterjesztéshez.

Campanari-Talabér Márta polgármester és Katona Csaba alpolgármester a képviselő-testületi ülésen
Campanari-Talabér Márta polgármester a vita során elmondta, amikor a különböző pályázatok benyújtásáról határoztak, az akkori számítások alapján minden egyes vállalás megvalósítható volt. A gimnázium új tornacsarnokának esetében pedig a céltartalékban rendelkezésre állt a megfelelő összeg.
Azonban mire véget értek a közbeszerzések az időközben jelentősen megnövekedett kivitelezési költségek miatt az önkormányzat azzal szembesült: amennyiben a város nem tesz hozzá jelentős összegeket a meglévő forrásokhoz a már folyamatban lévő projektek esetében, mint például a fogorvosi rendelőt, a Térségi Népjóléti Gondozási Központot vagy a kerékpárút fejlesztését célzó beruházások, akkor azok nem fognak tudni megvalósulni. Mivel a város nem szerette volna visszaadni egyik elnyert pályázatát sem, ezért döntöttek amellett hogy a megvalósulás előtt álló további projektek önrészének biztosításához hitelt vesznek fel.

Munkában a képviselők a márciusi testületi ülésen
– Nem egyedi probléma, amivel Várpalota szembesült, Veszprém megyében is több település vesz fel hitelt, hogy meg tudja valósítani pályázatait, csak épp nálunk jóval nagyobb összegben. A 615 millió forint, s ebben egyetértettünk Falussy Sándor ellenzéki képviselővel, vállalható összeg, ezt elbírja Várpalota. Abban bízunk, s úgy tűnik jó úton is haladunk, hogy az elkövetkező időszakban lesznek betelepülő vállalkozások a városban, ami jóval nagyobb adóbevételt is jelent. Ez jelentősen könnyíti majd a hitel visszafizetését. Emellett készül egy anyag arról is, hogy a Modern kisvárosok programban milyen további fejlesztéseket lehet megvalósítani Várpalotán. Bízom abban, hogy azokat a pályázatokat 100 százalékos állami finanszírozásból tudjuk majd megvalósítani – hangsúlyozta Campanari-Talabér Márta. A polgármester hozzátette, nem tudta támogatni Falussy Sándor javaslatát. A független képviselő azt kérte, hogy vegyék ki a csomagból a Thuri György Gimnázium területén épülő új tornacsarnok finanszírozását.
– Az egy dolog, hogy a Magyar Kosárlabda Szövetségnél nyerte el a pályázatot a város, de a csarnok nem pusztán a kosárlabdázókat szolgálja majd. Elsősorban a Thuri gimnázium diákjainak készül, hiszen a jelenlegi, évtizedekkel ezelőtt épült tornaterem nem elégíti ki az intézmény igényeit. A délutáni és esti időpontokban pedig a kosárlabdázók mellett más sportágak képviselőinek, illetve különböző rendezvényeknek is otthont adhat a csarnok – tette hozzá a városvezető.

Szászné Pintér Éva, a Humán Erőforrás Bizottság új, külsős tagja is letette esküjét a tanácskozáson
A tanácskozáson a képviselők a Humán Erőforrás Bizottság nem képviselő tagjának személyéről is döntöttek. A Jobbik által jelölt Szászné Pintér Éva le is tette az esküt a képviselő-testület előtt. Mint ismert, a döntésre azért volt szükség, mert Várpalota Város Önkormányzati Képviselő-testületének Humán Erőforrás Bizottsága (HEB) februári ülésén Bite Zoltán, a párt által delegált külsős tag bejelentette: köszöni az eddigi együttműködést, ám mivel kilépett a Jobbikból, ezért márciustól a bizottságban sem folytatja munkáját a párt színeiben. Bite Zoltán ezt követően lapunknak elmondta, párttagságot és politikai létet is csak azért vállalt, mert úgy gondolta, hogy többet tehet az emberekért. – Tévedtem. Az elmúlt hónapok bebizonyították számomra, hogy a jelenlegi magyar pártok, köztük a Jobbik is, teljesen eltávolodtak azoktól az irányelvektől, melyeket korábban célként tűztek ki. Egységesült a hatalomért folyó harc, miközben elveszett a választópolgárok képviselete. Nincsenek már megválasztott képviselőink, csak a parlamentben üldögélő, civakodó pártkatonák, akik bárkivel képesek szövetségre lépni a hatalomért. Ebben én már nem kívántam részt venni, ezért kiléptem a Jobbikból és ezzel együtt hátat fordítok a pártok által elvárt gúzsba kötött gondolkodásnak is. Párbeszédet egyetlen momentumban sem tudok elképzelni a posztkommunista pártokkal – szögezte le kérdésünkre Bite Zoltán.
A testületi ülésen arról is döntöttek a képviselők, hogy a Gárdonyi és Kossuth utcákat összekötő Fehérvári u. 2-8 épület előtti útszakaszon 30 km/óra sebességkorlátozást vezetnek be az ott tapasztalható gyorshajtások miatt. A Róbert Károly utca azon részén pedig, ahol a helyi járatú autóbusz forgalom zajlik, a jövőben tilos lesz gépkocsival az úttesten megállni.