A NEM az egyetlen biztos dolog, ami meg tudja védeni a fiatalokat
Posted On 2017-06-17
0
1.6K Views
„Drog nélküli Várpalotáért” címmel idén is megtartotta interaktív rendezvényét Várpalota önkormányzata, a KEF, azaz a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, valamint a Család- és Gyermekjóléti Központ. A több állomásból álló rendezvényen a város közép- és általános iskoláiból több mint ötszáz tanuló vett részt.
– Korunk egyik legnagyobb problémája a drog. Ma már tudjuk, hogy a klasszikus drogok mellett számtalan olyan kábítószer van a piacon, melyek viszonylag alacsony áron elérhetőek. Azt gondoljuk, hogy egyre fiatalabb korosztálynál kezdődik el e szerek terjesztése. Ezért ennek a rendezvénynek az a célja, hogy felhívjuk a figyelmet a megelőzésre és annak fontosságára – mondta el kérdésünkre a rendezvény előtt Katona Csaba alpolgármester.
Ami az idei programot illeti, elsőként a Pannon Várszínház „Bűnök és bűnhődések” című interaktív előadásának lehettek szemtanúi a nebulók a művelődési központban.
– A rendőrség kezdeményezésére négy évvel ezelőtt a Pannon Várszínház egy prevenciós előadást állított össze, melynek célja felhívni a figyelmet a balesetekre, a bűnmegelőzésre, illetve a drog fogyasztásával járó következményekre. Az előadás nem prospektusszerű prevenció, hanem olyan, amivel sokkolni tudjuk a nézőket. Az interakció célja, hogy rögtön beszéljünk róla, hogy megállapítsanak bizonyos dolgokat a látottakról, mely később otthon, az iskolában, egymás közötti beszélgetésekben kibontakozik. A fiataloknak maguknak kell rájönniük, hogy mi a helyes az életben és mi nem – hangsúlyozta Kiss Dávid a színdarab rendezője, aki az előadás alatt megosztotta a közönséggel, hogy a színpadon látott jelenetekkel valós történeteket dolgoztak fel.
A folytatásban dr. Zacher Gábor toxikológus előadását hallgathatták meg a jelenlévők.
Az ország egyik legismertebb orvosként könnyen le tudta kötni a Jó Szerencsét Művelődési Központ színháztermét megtöltő diáksereget. Ami nem is volt meglepő, hiszen megjelenése, fellépése, hanghordozása határozott, mindig egyenesen és nyíltan fogalmaz, a fiatalok nyelvi fordulataival élve.
– Nem megelőzni kell, hanem repetát adni, ami szerintem sokkal jobb, mint azt elmondani: gyerekek, a kábítószer ilyen veszélyes meg olyan veszélyes, mert meghalsz, beteg leszel. Nagyon szép mondatok, s van benne igazság, de szerintem ez a gyerekek „szoftveréig” nem fog eljutni. Az első pillanatban leengedik a „tűzfalat”, és attól a pillanattól kezdve alig várják, hogy vége legyen az előadásnak. Előrebukik a fejük, vagy előveszik a mobiltelefonjukat és azt fogják nyomkodni. Szerintem sokkal fontosabb arról beszélni, hogy igazából mennyire tudsz jó döntéseket hozni, mennyire van értékrended, mennyire van jövőképed, és mennyire akarsz kitörni abból a helyzetből, amiben vagy, és mersz másképpen dönteni. Egy nagyon egyszerű hárombetűs magyar szóról kell beszélni: a NEM-ről. Ez az egyetlen biztos dolog, ami meg tudja védeni az embert, például a kábítószertől, hogyha jó döntéseket tud hozni. A művelődési központ színháztermében itt volt közel négyszáz gyermek, így az együtt kimondott lemondásnak van valami súlya, de nem sok. Nem itt kell tudni jó döntéseket hozni, hanem majd szombaton, hajnali fél kettőkor, amikor majd teljesen más szituáció lesz. Nem beszélve arról, hogy mit értünk az alatt, hogy szombat. Ugye a nyári szünet, amikor szombat után szombat jön, nem kell felkelni, nincs iskolai keret, lazulnak az otthoni keretek is. A nyár az, ami mindig különösen nagy kihívást jelent. Afelé, hogy az ember keretet sértsen, legyen alkoholról, dohányzásról, kábítószerről vagy szexuális életről. Azt gondolom, hogy talán ezekről a keretekről is érdemes beszélgetni – mondta el az előadó, aki hozzátette, hogy az elmúlt három évben több mint kétszázötven kábítószer jött ki a piacra, melyeket nem ismernek, tehát igen csak nagy a kínálat.
Dr. Zacher Gábor előadásában két fontos dologra hívta fel a figyelmet. Az egyik a már említett hárombetűs szó, a másik pedig a kommunikáció fontossága.
– Építsük a kapcsolatot, és ez nem szól másról, mint hogy megismerem a másikat, elhiszem neki amit mond, és megbízom benne. Akkor működik, s működhet a rendszer. Ha tizenhat évig nem működött, akkor holnaptól nem mondhatjuk azt, hogy na, akkor kezdjük tiszta lappal ezt az egész történetet. Az már nem fog menni – fogalmazott a toxikológus, majd hozzátette, ez nem azt jelenti, hogy nem érdemes próbálkozni.
A nap zárásaként közös futásra várták a diákokat. A szervezők ezzel is az az egészséges életmódra és az egészségtudatos gondolkodásra szerették volna felhívni a figyelmet. Ehhez a közösséget összekovácsoló kis testmozgáshoz is fontos a bemelegítés, melyről a Crystal Fitness SE gondoskodott egy flashmob formájában a polgármesteri hivatal mögötti nagy parkolóban.