A Mária-kút tisztelgés Várpalota történelmi múltja előtt
Udvardy György veszprémi érsek áldotta meg a felújított Mária-kút szoborcsoportot, amelynek ünnepélyes avatóünnepségét múlt pénteken tartották a Thury-vár előtti Hunyadi Mátyás téren.
A Veszprémi Főegyházmegye érseke beszédében kijelentette: a forrás és a kút mindig is az életet jelentette. – Hiszen víz nélkül nem lehet élni, nem tudunk tevékenykedni, tisztálkodni, nem tudunk felfrissülni, étkezni, nem tudunk vendéget látni. Ezért egy városnak a kútja mindig meghatározó jelentőséggel bírt. Őrizték, óvták, tisztították. A várpalotai Mára-kút nm csupán szimbolikusan ad vizet, éltet, figyelmeztet bennünket a szellemi tisztaságra, a szellemi megújulásra. Figyelmeztet arra, hogy mindig a tiszta forrásból akarjunk meríteni. A kútnál itt van a Magyarország oltalmazójának, Boldogságos Szűz Máriának a szobra is. Milyen szellemi erő, hogy a városnak a főterén ez a kút, s ez a szobor itt van, hiszen itt meg tudjuk fogalmazni életünk értelmét, s értékét. Örülnünk kell annak, hogy van ez a tér, ahol össze lehet jönni, ahol lehet ünnepelni, ahol meg tudjuk élni közös identitásunkat – hangsúlyozta a főpásztor.
A folytatásban Józsa Eleonóra zongorakíséretével Mellárné Mikolics Judit énekelte el az Ave Mariát, majd Campanari-Talabér Márta polgármester köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, a tavalyi esztendőben készült el és vehették birtokba a várpalotaiak a Thury-vár megújult környezetét.
– A beruházás legfontosabb célja – egy szép és többfunkciós ligetes közpark kialakítása mellett – a városközpont történelmi rehabilitációja volt. A régi, több száz évet megélt városszerkezetből visszaállítani azt, amire lehetőségünk van. Ezt látjuk most, ha körbenézünk a téren, a tóval, a Nagyboldogasszony templommal és a jelképes, közel 250 évig ezen a helyen állt Mária-kút szoborcsoporttal, amit az 1960-as évek elején bontottak el, a múltat végképp eltörölni gondolat jegyében. A mögöttünk álló katolikus templom falfülkéiben várták türelemmel, hogy visszatérhessenek eredeti és méltó helyükre – mondta el a polgármester, majd hozzátette: a felújított Mária-kút barokk szoborcsoport tisztelgés Várpalota történelmi múltja előtt.
– A mai alkalommal tisztelgünk a múlt előtt, de egyben előre is tekintünk. Köszönöm Udvardy György érsek nyitottságát és együttműködését, bízva abban, hogy a Veszprémi Főegyházmegyével közösen városunk egy másik szép köztéri örökségét, a Kálváriát is eredeti szépségében tudjuk visszavarázsolni – mondta el a városvezető.
Kontrát Károly, térségünk országgyűlési képviselője is méltatta a beruházást, s egyben gratulált ahhoz az értékmentő munkához, amelyet Várpalota Város Önkormányzata végez.
A Mária-kút barokk szoborcsoport 1733-ban készült el Palota mezőváros fő terén. A három szobor központi alakja Szűz Mária, mellette Nepomuki Szent János és Szent Flórián szobra áll. A kutat az 1960-as évek elején elbontották, a szobrokat 1964-ben a katolikus templomban helyezték el, a templom bejárata mellett és a homlokzati falfülkékben. A Thury-tér történelmi rehabilitációja során, 2022-ben került vissza a szoborcsoport az eredeti helyére.